x
Gönder HML Lojistik Anonim Şirketi İNDİR -- Google Play' de
AŞAĞI
YUKARI
Yardımlaşma için Sıkça Sorulan Sorular
Gönder’in hizmete başladığı ilçelerde, ihtiyaç sahiplerine, üyelerimizin sistemdeki tanımlı mağazaların alışveriş çekleri vasıtasıyla yardım ya da zekatlarını ulaştırabildiği bir platformdur.

Gönder yardımlaşma menüsü ihtiyaç sahibi aileleri ve aylık yardım tutarlarını gösterir. Bu ailelere yardımlar sadece üyelerimizin satın almış olduğu marketlerin alışveriş çekleri ile yapılır.
Gönder’in belirlediği kriterlere göre, mahalle muhtarları ve Gönder’in ilgili mahalle için çalışan saha ekibi birlikte tespit çalışması yapar.
Yardım alması gerektiğini düşündüğümüz aileler;

Dul olup çocuk sahibi olan aileler,
Yaşlı ve bakıma muhtaç aileler,
Eşi mağdur (yatalak/çalışamayan) ve çalışanı olmayan ailelerden gelir seviyesi aylık toplam asgari ücret veya altında olup kiracı olarak oturan ailelerdir. (Kira kontratının ibraz edilmesi gereklidir).
Gönder’in faaliyete başladığı mahallelerde kademeli olarak mahalle muhtarları, ilçe kaymakamlıklarından alınan bilgilerden sonra Gönder’in bölgeden sorumlu ekibinden en az iki kişinin aileyi bizzat ziyaret ederek hem durumlarının tespiti hem de aile hakkında sisteme tanımlanacak bilgilerin oluşturulması sağlanır.
Prensip itibariyle ihtiyaç sahibi ailenin yardıma ihtiyacı kalmadığını Gönder’e bildirmesi beklenir. En az senede bir program dahilinde Gönder saha ekibi aileyi ziyaret eder ve yardımın bir yıl daha devam etmesi konusunda karar alır.
Aileye yapılabilecek yardımlar ailedeki kişi sayısına göre Gönder yönetimi tarafından belirlenir. Bugün için belirlenen aylık miktar 1 kişi için 100 TL, ailedeki her bir diğer birey için ilave 50 TL değerinde alışveriş çekidir.

Belirlenen aylık yardım tutarını alan aile, ilgili ay için sistemde listeden çıkar bir sonraki ay tekrar listeye ilave edilir.
Yardım için online satın alabileceğiniz alışveriş çeki tutarı 25 TL ve katları şeklindedir.
Aileye için tanımlanmış olan aylık alışveriş tutarındaki çek o ay içinde herhangi bir Gönder üyesi tarafından satın alınmamış ise, bu aileye o ay için herhangi bir yardım ulaştırılmamış olacaktır.
Zekat ve/veya bağış şeklinde yapılabilir. Zekat alabilecek aileler tespit aşamasında belirlenir ve sistemde tanımlanmıştır. Yardımını zekat olarak vermek isteyen üyelerimiz, zekat olarak verdiklerini belirtecek işaretlemeyi yapmaları gerekir.
Yurtiçi ya da yurtdışından Gönder’e üye olmuş herkes yardımda bulunabilir, zekat verebilir.
Üyelerimiz öncelikle aileyi belirleyip yardım etmek istedikleri miktar kadar hediye çeki tutarını online olarak satın alırlar. Gönder ilgili marketlerden üyenin satın aldığı hediye çeklerini teslim alarak seçmiş olduğu aileye ulaştırır.
Hediye çeklerinin aileye teslim edilmesi ile birlikte sistem, yardımın ulaştırıldığı bilgisini e-posta olarak üyeye gönderir. Üye isterse o andan itibaren siparişlerim menüsünden aileye ait iletişim bilgilerine ulaşabilir.

NOT: Üyemiz, yardım ettiği ve iletişim bilgisine ulaştığı ailenin evi için sistemde tanımlı tamir, bakım vb. hizmet ihtiyaçları varsa, bunları da Gönder Hizmet/Servis bölümünden ya da kendisi irtibat kurup bağımsız olarak karşılayabilir.
Yardım alacak aileleri bizzat yerinde ziyaret ederek tespiti,
Yardım alacak ailelerin kriterlerinin ve aylık yardım miktarının belirlenmesi,
Gönder üyesinin aileye verilmesini talep ettiği alışveriş çeklerinin ulaştırılması,
Gönder üyesinin yardım ettiği aileye ait iletişim ve teslim bilgisinin bildirimi,
Yardım alacağı tespit edilmiş ailelerin hala yardıma ihtiyacı olup olmadığının periyodik tespitidir.